Za zvýšenou teplotu se považuje tělesná teplota organismu, která je vyšší než jeho běžná teplota. Výše běžné tělesné teploty je přitom velmi individuální, u jednotlivých pacientů se pohybuje v rozmezí od 35 do 37 stupňů Celsia. Průměrná teplota zdravého lidského organismu je 36,6 stupňů Celsia. Za zvýšenou teplotu je pak obecně považována teplota v intervalu od 37 do 37, 8 stupňů Celsia. Abnormálně vysoká teplota nad 38 stupňů se označuje jako horečka (pyrexie) nebo vysoká horečka (hyperpyrexie).  

Příznak různých onemocnění

Zvýšená teplota není onemocnění, ale ve většině případů se jedná o jeho příznak. Zvýšená teplota může být spojena jak s běžnými onemocněními, jako je nachlazení, zánět průdušek, zánět středního ucha, nebo chřipka, tak i s vážnými chronickými onemocněními, jako je například Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, rakovina tlustého střeva a další. Někdy může poukazovat také na poruchu (zvýšenou funkci) štítné žlázy. Zvýšení tělesné teploty může být rovněž projevem nežádoucích účinků některých léků, které pacient užívá, anebo reakce organismu na očkování. Na to však pacient obvykle lékařem upozorněn.

Zvýšená teplota jako reakce imunitního systému

Ke zvýšení tělesné teploty dochází obvykle v důsledku reakce imunitního systému, který se brání infekčnímu nebo jinému, například autoimunitnímu nebo onkologickému onemocnění (viz příklady výše). Zvýšená teplota je také reakcí organismu na transplantaci orgánů nebo provedení transfúze.  V případě onkologických onemocnění se zvýšená teplota objevuje v kombinaci s úbytkem na váze a často až v pozdějších stadiích nemoci.

Význam zvýšené teploty

Hlavní význam zvýšené teploty spočívá v boji s infekčními onemocněními. Zvýšená teplota aktivuje obrannou reakci organismu a usnadňuje množení bílých krvinek. Množení bakterií naopak znesnadňuje a vytváří v organismu klima, které je pro ně velmi nepříznivé. Z tohoto důvodu se nedoporučuje zvýšenou teplotu do 38 stupňů Celsia snižovat pomocí léků. Jakmile teplota překročí tuto mez, je naopak snižování teploty pro organismus žádoucí. Příliš vysoké horečky znamenají pro organismus nadměrnou zátěž.

Léčba

Vzhledem k tomu, že zvýšená teplota není onemocnění, nýbrž jeho příznak, léčba spočívá v léčbě onemocnění, které zvýšení tělesné teploty organismu způsobilo. K tomu je obvykle zapotřebí lékařské vyšetření. Lékař pacienta vyšetří, aby mohl stanovit diagnózu, a zahájit adekvátní léčbu. Ne vždy je však návštěva lékaře nutná.

Příčiny zvýšené teploty

Pokud je zvýšená teplota doprovázena bolestmi břicha a průjmy, nejčastěji se jedná o střevní chřipku nebo jiný druh gastroenteritidy. Pacientům se v tomto případě nařizuje dietní režim a pití dostatku tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu (což hrozí především u dětí). Pokud obtíže do 2 dnů neustoupí, je návštěva lékaře nutná. Jestliže má pacient vysokou horečku nebo jiné vážné obtíže (například s dýcháním), měl by lékaře navštívit co nejdříve. Totéž platí pro zvýšenou teplotu u dětí. (Malé děti nejsou schopny sdělit, jaké další příznaky je trápí, a proto diagnózu může stanovit pouze pediatr. Někdy je však zvýšená teplota u dětí – zpravidla od 5 měsíců do 1 roku – doprovodným znakem prořezávání mléčných zoubků.)

Chronicky zvýšená teplota

Návštěva lékaře je nutná rovněž v případech, kdy je teplota pacienta zvýšená dlouhodobě. Chronicky zvýšená teplota může poukazovat na celou řadu závažných onemocnění, k jejichž zjištění je vždy zapotřebí přesné zjištění dalších příznaků a provedení více odborných vyšetření. V případě podezření na Crohnovu chorobu nebo jiné zánětlivé onemocnění trávicí trubice se provádí laboratorní vyšetření krve a mikrobiologické vyšetření střevní tkáně. Podezření na zvýšenou funkci štítné žlázy vede lékaře k provedení endokrinologického vyšetření. Při podezření na karcinom tlustého střeva se provádí kolonoskopické vyšetření. Stejně jako v ostatních případech spočívá léčba v léčbě zjištěného onemocnění. Některá z nich bohužel nedokáže současná medicína léčit, pouze zmírňovat jejich průběh.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *