Zánět kloubů neboli artritida je onemocnění kloubů, které může vzniknout buď v důsledku infekce, opotřebení chrupavky, nebo autoimunitního onemocnění. Neléčený zánět kloubů podstatně zhoršuje kvalitu života pacienta a vede k deformacím kloubů a dalším závažným zdravotním komplikacím. 

Typy zánětu kloubů

Zánět kloubů je onemocnění, které statisticky postihuje nejčastěji ženy středního věku. Velmi často se jedná o druh artritidy způsobený opotřebením chrupavky, který je známý jako osteoporóza. Druhým častým typem zánětu kloubů je právě revmatoidní artritida (revma), kdy nedochází pouze k poškození chrupavky, ale také okolní měkké tkáně. Záněty kloubů rovněž způsobuje dnová artritida (dna), což je metabolická porucha, která způsobuje ukládání solí v kloubech. Samostatnou skupinu pak představují záněty kloubů způsobené virovou nebo bakteriální infekcí (revmatická artritida).

Rizikové faktory

Výskyt zánětu kloubů obecně je spojován několika významnými rizikovými faktory, jako je vyšší věk nebo nadváha až obezita. Dále se může jednat o přítomnost některého autoimunitního onemocnění, například Crohnovy choroby (zde je typem kloubního zánětu revmatoidní artritida). V tomto případě dochází k rozvinutí zánětu kloubů až sekundárně, primární příčinou je právě Crohnova nemoc, jejíž přesné příčiny bohužel nejsou známy. Zánět kloubů se často objevuje také u sportovců nebo u těžce pracujících, zde je na vině nadměrné zatížení kloubů. Svou roli zde sehrávají také genetické faktory. Přítomnost onemocnění v rodině zvyšuje riziko jejího dalšího výskytu. Nezanedbatelným zdrojem rizika jsou rovněž bakteriální infekce (například tuberkulóza), poúrazové stavy nebo vývojové vady.

Příznaky onemocnění

Mezi typické příznaky zánětu kloubů patří ranní ztuhlost a bolest kloubů, pacienti mají problém vstát z postele. Klouby bývají oteklé a teplé na dotyk. Příčinou těchto problémů je poškození struktury chrupavky, která se postupně ztenčuje, zhoršuje se její hybnost a postupně dochází k postižení okolních struktur, které pacientům způsobují velké bolesti. Ke zhoršování pohyblivosti kloubů dochází postupně a může docházet také k jejich deformaci. Onemocnění postihuje především klouby dolních končetin (kolena a kyčle), ale také kotníky a drobné klouby na nohou i rukou. Jakmile se začnou objevovat problémy s hybností a bolesti, měl by pacient navštívit lékaře.

Léčba onemocnění

Účelem léčby je zlepšit hybnost pacienta a odstranit z jeho těla zánět. K léčbě zánětu kloubů využívá současné medicína několik metod. Konzervativní terapii, chirurgii, biologickou léčbu a další podpůrné metody. Konzervativní terapie je založena na podávání léků (nesteroidních antirevmatik, sulfátů a analgetických preparátů). Zevně se pak aplikují různé gely a masti zlepšující prokrvení a mírnící průběh zánětu, tyto léky jsou volně prodejné v lékárně. Chirurgické řešení se provádí v případech, kdy situace vyžaduje nahrazení kloubu, což je nutné, když nastane úplné omezení pohybu nebo deformace. Pooperační stavy vyžadují rehabilitaci a doporučuje se návštěva lázní zaměřených na léčbu pohybového aparátu. Z podpůrných metod se pak využívá galvanizace, krytorapie a další. Revmatoidní artritidu lze řešit také metodou biologické léčby, která je velmi účinná, její nevýhodu je však značná finanční náročnost. Novým preparátem je extrahovaná myší bílkovina.

Crohnova nemoc a zánět kloubů

Crohnova choroba je autoimunitní onemocnění, které postihuje orgány trávicí trubice – nejčastěji tenké a tlusté střevo. Mezi typické příznaky onemocnění patří časté průjmy, bolesti břicha, únava a úbytek na váze. Kromě toho jsou trápí pacienty i další zdravotní problémy mimo trávicí soustavu, mezi nimi právě zánět kloubů – revmatoidní artritida. Léčba revmatoidní artritidy u pacientů s Crohnovou nemocí spočívá v léčbě primárního onemocnění a ve zmírnění průběhu kloubního zánětu.

Prevence

Důležitou součástí prevence zánětu kloubů je udržování optimální váhy (na základě zásad zdravé životosprávy – zahrnující vyvážený jídelníček a přiměřenou pohybovou aktivitu), protože nadváha způsobuje nadměrné zatížení kloubů. Preventivně lze také užívat doplňky stravy, které zajistí dostatečnou výživu kloubů. Autoimunitním onemocněním, která jsou častou příčinou zánětu kloubů, bohužel účinně předejít nelze.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *