Tlusté střevo je konečným orgánem trávicí soustavy o délce cca 1,5 m a průměru cca 5 cm, ve kterém probíhá finální zahušťování potravy a vylučování nestrávených zbytků ven z organismu. Je tvořeno tračníkem, slepým střevem a konečníkem. Stěnu tlustého střeva pak tvoří sliznice, podslizniční vazivo, svalovina a seróza tlustého střeva. Vzhledem k nezdravému životnímu stylu roste v posledních letech počet onemocnění tlustého střeva. 

Životní styl a tlusté střevo

Čím dál více pacientů trápí zdravotní obtíže spojené právě s tlustým střevem. Vzhledem k tomu, že za hlavní příčinu nárůstu střevních onemocnění je považován nezdravý životní styl současné společnosti, jsou tyto obtíže řazeny do skupiny civilizačních onemocnění. Za nejvíce rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost onemocnění tlustého střeva, jsou považovány následující: nesprávná skladba potravy, nedostatek pohybové aktivity a stres. K těmto faktorům se pak přidávají další faktory, jako je nedostatečný pitný režim, konzumace jídla v nevhodnou denní dobu, hltání, atd.

Častá onemocnění tlustého střeva

Onemocnění mohou zasahovat různé části tlustého střeva a mohou mít různou míru závažnosti. Nejznámějším onemocněním tlustého střeva je akutní zánět slepého střeva (apendicitida), kdy dochází k zanícení výběžku v horní části střeva. Vzhledem k tomu, že akutní apendicitida vážně ohrožuje život pacienta, spočívá léčba v odstranění tohoto výběžku. Slepé střevo není pro život pacienta podstatné. Ještě více rozšířenými zdravotními problémy v oblasti tlustého střeva jsou zácpa (nepravidelné vyprazdňování stolice s velmi tuhou konzistencí) a hemeroidy (rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku, které mohou nepříjemně svědit, pálit, bolet a krvácet). Oba zdravotní problémy spolu často úzce souvisí, chronická zácpa může vést ke vzniku hemeroidů. Léčba akutní zácpy spočívá v aplikaci laxativ, chronická zácpa se pak léčí změnou skladby jídelníčku, zejména přídavkem rozpustné vlákniny do potravy. Hemoroidy se léčí buď konzervativně (použití mastí, koupelí), nebo chirurgicky (odstraněním). V méně závažných stadiích se ošetření hemeroidů provádí ambulantně. Včasná léčba hemeroidů je důležitou součástí prevence rakoviny tlustého střeva.

Zánětlivá onemocnění střev

Mezi méně časté zdravotní problémy patří zánětlivá onemocnění střev, Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, které mají za následek zhoršené vstřebávání živin z potravy, a tím ohrožení zdravotního stavu pacienta. Typickými příznaky střevních zánětů jsou časté průjmy, bolesti břicha, únava a úbytek hmotnosti. Crohnova nemoc nemusí postihovat pouze slepé střevo, ale také tenké střevo nebo jinou součást trávicí trubice. Ulcerózní kolitida se pak omezuje na oblast tlustého střeva a konečníku. Důležitou součástí léčby nespecifických střevních zánětů je dieta, pacienti se musí vyvarovat konzumace potravin, které dráždí jejich zažívací ústrojí. U Crohnovy choroby je pak v období relapsů (akutních vzplanutí nemoci) součástí léčby rozsáhlá medikace, která spočívá v podávání léků několika skupin, zejména pak imunosupresiv, antibiotik a dalších.

Další onemocnění tlustého střeva

Výčet možných onemocnění tlustého střeva je bohužel mnohem širší a dále zahrnuje divertikulární chorobu (pacienta trápí časté koliky v důsledku tvorby střevních výchlipek), syndrom dráždivého tračníku (jsou přítomny příznaky zánětlivých onemocnění střev ale bez nálezu) a infekční střevní onemocnění, jako je tyfus, úplavice nebo salmonelóza.

Rakovina tlustého střeva

Nejzávažnějším onemocněním tlustého střeva je rakovina neboli karcinom tlustého střeva, v jehož důsledku každoročně umírá velký počet pacientů. Hlavním důvodem úmrtnosti je podceňování nemoci, většina pacientů přijde k lékaři až v pozdním stadiu onemocnění. Včasná diagnóza a léčba jsou přitom základním předpokladem úspěšné léčby. Mezi typické příznaky karcinomu tlustého střeva patří problémy s vyprazdňováním (střídání zácpy a průjmu), bolesti břicha, úbytek na váze a přítomnost krve ve stolici. Pokud se u pacienta tyto obtíže objeví, měl by navštívit lékaře, který zajistí provedení potřebných vyšetření (komplexní vyšetření tlustého střeva zajišťuje metoda kolonoskopie, dále se provádí biopsie, ultrazvuková a další vyšetření). Léčba karcinomu spočívá v odstranění postižené části střeva a v podávání léků (chemoterapie).

Prevence

Prevence střevních onemocnění je založena na dodržování zásad zdravé životosprávy (správné složení jídelníčku s dostatkem vlákniny, dodržování pitného režimu, pravidelná pohybová aktivita, dostatečný a kvalitní spánek, odbourávání stresu) a nepodceňování příznaků. V tlustém střevě se mohou objevit nezhoubné výběžky, polypy, které zvyšují riziko vzniku karcinomu tlustého střeva, a proto lékaři doporučují jejich včasné odstranění. Polypy lze odstranit ambulantně jednoduchým zákrokem.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *