Crohnova choroba neboli morbus Crohn je chronický autoimunitní zánět trávicí trubice (nejčastěji v oblasti tenkého či tlustého střeva), pro jehož průběh je typické střídání fází akutního vzplanutí nemoci s klidnými neboli remisními obdobími, kdy je pacient až na některá omezení schopen vést běžný život. Pro období akutního vzplanutí nemoci používá medicína termín relaps.

Formy a příznaky relapsu

Relaps je akutní fáze vzplanutí Crohnovy nemoci, jejíž délka trvání je u jednotlivých pacientů velmi individuální, a závisí na mnoha faktorech, mezi nimi na způsobu léčby a dodržování dalších opatření doporučených lékaři. Relapsy mohou být buď remitující (toto označení se používá pro relapsy, ke kterým dochází několikrát v průběhu 1 roku), nebo intermitující (k relapsům dochází v ročních a delších časových intervalech). Z hlediska délky trvání se pak rozlišuje chronický (trvající déle než 1 rok) nebo perakutní (rychlý) průběh. Obecně lze období relapsu charakterizovat následujícími příznaky: bolesti břicha, křeče v břiše, průjmy, zvýšená teplota, únava a hubnutí. K těmto příznakům se pak mohou přidat další komplikace, jako je neprůchodnost střev nebo vznik abcesu.

Léčba při relapsu

Ke zvládnutí akutního relapsu se nasazují léky s rychlým nástupem účinku, jako jsou kortikosteroidy (steroidní hormony, které se synteticky vyrábějí z cholesterolu) a cyklosporin. Léky se podávají perorálně, nebo nitrožilně (pokud zdravotní stav pacienta neumožňuje přijímání potravy běžným způsobem) Účinky nastávají 1 až 7 dní od zahájení aplikace. (Naproti tomu v remisních obdobích se podávají léky s dlouhodobými účinky, jako je azathioprin a methotrexát.) V praxi se imunosupresivní léky často kombinují, ke konci relapsu, kdy je pacient pod vlivem kortikosteroidů nebo cyklosporinu, se podává také některé z imunosupresiv s pomalejším nástupem účinku (azathioprinu, 6-merkaptopurinu a methotrexátu), aby se na ně jeho organismus postupně adaptoval.

Nutnost hospitalizace

V četných případech si zdravotní stav často vyžádá hospitalizaci a podávání potravy sondou do tenkého střeva. V závažných případech je nutné obejít celý trávicí trakt pacienta a aplikovat živiny přímo do krevního řečiště. Jestliže je léčba pomocí medikamentů neúčinná, například dojde k neprůchodnosti střev nebo k nahromadění hnisu – a vzniku abscesu, v této situaci vyžaduje zdravotní stav pacienta neodkladnou operaci. Během operace se provede buď odstranění postižené části střeva, nebo odsátí abscesu.

Jak omezit výskyt relapsu

Četnost relapsů a jejich intenzitu lze do jisté míry ovlivnit, a to jednak užíváním léků (v praxi se ukazuje, že užívání azathioprinu vede až u 60% pacientů ke snížení relapsů) a dále pak důsledným dodržováním doporučených dietních opatření.  Dietní opatření pro pacienty s Crohnovou nemocí (ale i s dalšími zánětlivými onemocněními trávicí soustavy, jako je ulcerózní kolitida) vycházejí z upřednostňování potravin, které nezatěžují trávicí soustavu pacienta (protože nemají příliš mnoho zbytků zatěžujících střevní sliznice), a současně ve vynechání potravin, které jeho trávicí trakt nadměrně zatěžují. Součástí jídelníčku by mělo být hladké pečivo (bez obsahu zrníček), obiloviny, rýže, pohanka a ovesné vločky, tepelně upravená zelenina, banány, kompotované ovoce a ovocné přesnídávky, zakysané mléčné výrobky, tvrdé sýry a ryby. (Ryby, stejně jako rostlinné oleje jsou bohatým zdrojem nenasycených kyselin, které působí protizánětlivě, a významně tak přispívají ke zlepšení zdravotního stavu pacientů. Pacienti s Crohnovou chorobou by se naopak měli vyvarovat potravin, jako je mléko, plísňové a tavené sýry, syrové ovoce, syrová zelenina, luštěniny, vejce, majonézy, kachní a vepřové maso, uzeniny, sádlo, máslo a margaríny. Vhodné nejsou ani potraviny s obsahem éček, zejména pak ty, která obsahují glutamát sodný. Vhodné není ani pití perlivých nápojů a nápojů s obsahem alkoholu a kofeinu. U žen může snížit četnost relapsů také hormonální antikoncepce, a to z toho důvodu, že její užívání odstraňuje projevy premenstruačního syndromu, jako je nadýmání a obtíže s vyprazdňováním. V oblasti alternativní medicíny bylo údajně dosaženo snížení výskytu relapsů užíváním konopí.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *