Rakovina tlustého střeva je závažné nádorovité onemocnění trávicí soustavy, na které ročně umírá několik set tisíc pacientů. Mezi země s nejvyšší mírou úmrtnosti přitom patří Česká republika. Pokud je rakovina tlustého střeva odhalena včas, lze ji úspěšně vyléčit. Většina pacientů však nevěnuje pozornost jejím příznakům, nebo se ostýchá navštívit lékaře, případně má obavu z provedení vyšetření, a nemoc je u nich diagnostikována až ve fázi metastáze.      

Závažné onemocnění trávicí soustavy

Rakovina neboli karcinom tlustého střeva vzniká postupně. Nejprve se na sliznici střeva vytvoří malý výrůstek – polyp, který neohrožuje zdravotní stav pacienta, ale může se z něho stát zhoubný nádor, který se metastází rozšíří do celého těla. Ve fázi metastáze je pravděpodobnost úspěšné léčby velmi nízká. Na rozdíl od počátečních fází, kdy lze nemoc ve většině případů vyléčit. Z tohoto důvodu je velmi důležité, znát příznaky rakoviny tlustého střeva a nepodceňovat jejich výskyt. To platí zejména u pacientů po 50. roce věku.

Příznaky nemoci

Mezi příznaky rakoviny tlustého střeva patří střídání průjmů a zácpy nebo ztenčený průměr stolice (nádor ve střevě komplikuje vylučování) a přítomnost krve ve stolici (krev ve stolici však může být také příznakem hemeroidů nebo pouhých polypů). Krev ve stolici nemusí být viditelná pouhým okem (okultní krvácení). Dalšími příznaky pak jsou zvracení, úbytek na váze (způsobený tím, že nádor produkuje chemikálie, které urychlují metabolismus), anémie neboli chudokrevnost a únava. Pokud na sobě pacient dlouhodobě pozoruje některé z výše zmíněných příznaků, měl by se svěřit svému obvodnímu lékaři.

Rizikové faktory

Rizikovými faktory, které zvyšují pravděpodobnost, že k rozvinutí onemocnění dojde, jsou zejména nezdravý životní styl (nevhodná skladba potravy – zejména vysoký obsah nezdravých tuků, nedostatek vlákniny ve stravě, kouření, stres, nedostatečná pohybová aktivita, nedostatečná hygiena konečníku a další.), genetické faktory (výskyt onemocnění u blízkých příbuzných pacienta zvyšuje pravděpodobnost onemocnění téměř o pětinu) a některá jiná onemocnění nebo zdravotní problémy, jako jsou například hemeroidy nebo střevní polypy.

Kolonoskopie

Nejspolehlivější metodou, která se používá k diagnostice rakoviny tlustého střeva, je kolonoskopie umožňující zjistit přítomnost nádorů. Jedná se o poměrně náročné vyšetření vyžadující předchozí několikadenní přípravu pacienta. Její nezbytnou součástí je dieta, pročištění střev a zajištění doprovodu po provedení vyšetření. Týden před vyšetřením je nutné, aby pacient konzumoval bezezbytkovou stravu. Den před vyšetřením se  pak pacientům podává prázdnící roztok. Doprovod po vyšetření je nutný z toho důvodu, že se vyšetření provádí v autosedaci – pacientovi se podávají analgetika, která ovlivňují jeho schopnost řídit, a pacient po vyšetření nesmí sám odejít, ani cestovat veřejnou dopravou. Samotné vyšetření se provádí pomocí endoskopu, což je  speciální optický přístroj s kamerovým systémem, který umožňuje důkladně vyšetřit celé tlusté střevo. V případě bezproblémového průběhu trvá vyšetření přibližně 30 minut. Kolonoskopie se kromě diagnostiky rovněž používá k odstranění polypů.

Léčba rakoviny

Nejúčinnější metodou léčby rakoviny tlustého střeva je odstranění postižené části střeva, ve které je přítomen nádor. Pokud je nádor odstraněn ještě předtím, než se dostane do fáze metastáze, je pravděpodobnost na vyléčení velmi vysoká. Je zde však riziko recidivy. Pokud je onemocnění odhaleno až ve fázi metastáze, je léčba založena na kombinaci ozařování a chemoterapie. Léčba je velmi zdlouhavá, náročná, doprovázená spoustou nepříznivých vedlejších účinků a její úspěšnost nebývá příliš vysoká. Tato skutečnost podstatně zvyšuje význam prevence.

Prevence

Prevence rakoviny tlustého střeva je založena na dodržování zásad zdravé životosprávy a nepodceňování příznaků. U pacientů seniorského věku je důležité absolvování preventivních prohlídek a provádění testu na okultní krvácení ve stolici.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *