Akutní průjem, řídká a častá stolice, představuje jednu z nejčastějších zdravotních obtíží, které obvykle nemívají vážnější příčinu. Chronický nebo opakovaný průjem však patří mezi příznaky vážných onemocnění střev, zejména pak autoimunitních onemocnění, jako je například celiakie nebo Crohnova choroba.  

Porucha zažívání

Průjem (též diarea nebo diarrhoea) je porucha zažívání, pro kterou je typický řídký charakter stolice a časté vyprazdňování. V medicínské literatuře je průjem definován jako stav, kdy se organismus zbavuje řídké až vodnaté stolice častěji než třikrát denně. Průjem může mít celou řadu různých příčin, infekčními onemocněními (o která se jedná nejčastěji) počínaje a zánětlivými onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, konče. Často bývá průjem také důsledkem alergické reakce na některé druhy potravin (nejčastěji těch s obsahem laktózy nebo lepku) nebo dietní chyby (pacient pozřel stravu nevhodného složení). Stejně tak se může jednat o vedlejší účinek užívání některých léků (například antibiotik), hormonální poruchy, syndrom dráždivého tračníku nebo nádorovité onemocnění střev.

Akutní průjem

Akutní průjem patří mezi zažívací obtíže, které občas postihnou téměř každého pacienta. Ke zlepšení stavu pacientů nejsou ve většině případů zapotřebí žádné zvláštní léky, lze ale podávat živočišné uhlí.. Důležité je dbát na dostatečný přísun tekutin. Ideálním nápojem je neslazený černý čaj, dětem jej samozřejmě můžeme osladit. Neméně důležitou součástí léčby je přísná dieta, pacient by měl konzumovat pouze vybrané druhy potravin, které pomáhají průjem zastavit (dušená mrkev, rýže, piškoty, bílé pečivo, brambory, banány). Jestliže v průběhu dvou až tří dnů nedojde ke zlepšení stavu, anebo je průjem doprovázen dalšími zdravotními obtížemi (zejména vysokou horečkou a zvracením), je návštěva lékaře nutná.

Riziko dehydratace

Především u dětí je průjem vždy spojen s rizikem dehydratace organismu. Známkami dehydratace jsou sucho v ústech, chladná a bledá pokožka, apatie, méně časté nebo takřka žádné močení, rychlý pulz a zapadlé oči. U dehydratovaných kojenců můžeme pozorovat propadlou fontanelu. Pokud dítě vlivem průjmu a zvracení ztratí takové množství tělních tekutin, že dojde k jeho dehydrataci, je třeba mu podat rehydratační roztok (připravený z vody, cukru a elektrolytů). Roztok lze zakoupit v lékárně, rodičům malých dětí se však doporučuje, aby jej měli preventivně doma, a brali si jej s sebou, když s dětmi cestují na dovolenou mimo evropské státy.

Chronický průjem a jeho příčiny

Chronický průjem, který je doprovázený křečemi v břiše, únavou, úbytkem hmotnosti, a případně také trvale zvýšenou teplotou nebo přítomností  krve ve stolici, vzbuzuje podezření na vážné onemocnění trávicí trubice. Výše popsané příznaky jsou typické pro zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida, některé z nich pak mohou dokonce poukazovat na ještě závažnější onemocnění, mezi nimi také na karcinom tlustého střeva. Mnohem častěji se však jedná o nesnášenlivost lepku nebo celiakii. (Celiakie je nemoc, kdy vlivem působení lepku dochází ke snižování povrchu tenkého střeva a tím  k postupnému snižování schopnosti organismu trávit a následně vstřebávat živiny přijímané z potravy.) K vyloučení nebo potvrzení těchto onemocnění je zapotřebí provedení několika lékařských vyšetření.

Možnosti prevence

Vzniku akutního průjmu lze do jisté míry předejít dodržováním hygienických návyků, pečlivým omýváním zeleniny a ovoce a pití balené pitné vody na cestách.  Důležité je také užívání prebiotik, zejména v souvislosti s antibiotickou léčbou. Chronickému průjmu spojeným se zánětlivými onemocněními střev předcházet příliš nelze, je jen částečně možné předejít výskytu těchto onemocnění samotných, a to dodržováním zdravé životosprávy.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *