Crohnova choroba (CN) je autoimunitní onemocnění trávicí trubice, nejčastěji v oblasti tenkého nebo tlustého střeva, řidčeji pak jícnu, žaludku nebo dutiny ústní. Jedná se o chronické onemocnění střev, které postihuje především mladé pacienty. Jeho výskyt v populaci není příliš častý (trpí jím zhruba každý 5000. pacient), má však stoupající tendenci. Podezření na Crohnovu chorobu zakládá výskyt níže popsaných příznaků.

Typické příznaky CN

V těle pacientů trpících Crohnovou chorobou (nemocí) dochází k zánětu části nejčastěji tlustého či tenkého střeva nebo jiného orgánu. V místě zánětu se začnou tvořit vředy, jejichž přítomnost se projevuje souborem příznaků, které jsou pro CN typické. Jedná se především o bolesti břicha spojené s průjmy. Povaha průjmů pak závisí na postižené části trávicí trubice. Pro postižení tenkého střeva jsou charakteristické silné řídké průjmy. Někteří pacienti dokonce průjmy vůbec trpět nemusí. Naproti tomu pro postižení tlustého střeva jsou typické četné průjmy menšího objemu. Třetím typickým příznakem CN je přítomnost krve ve stolici. Krev ve stolici však nemusí být příznakem Crohnovy choroby, ale celé řady jiných onemocnění trávicí soustavy, například hemeroidů, žaludečních vředů, proktitidy, anebo také karcinomu tlustého střeva. Někdy se může objevit krev ve stolici v důsledku poranění konečníku. Ke zjištění diagnózy je třeba provést vyšetření stolice. Kromě krve se ve stolici objevuje také hlen. Popsané příznaky jsou typické pro Crohnovu nemoc, stejně jako pro jiné zánětlivé onemocnění střev – ulcerózní kolitidu (UC), která je definována jako chronické onemocnění střevní sliznice způsobující tvorbu vředů. Ta však na rozdíl od CN postihuje pouze oblast tlustého střeva a konečníku.

Úbytek na váze a únava

Mezi typické příznaky dále patří úbytek na váze, který je způsobený maloabsorbcí. To znamená, že pacienti trpí poruchou vstřebávání živin, a velkou část potravy nedokáže jejich tělo přeměnit v potřebnou energii. To se pak projevuje únavou a svalovou slabostí. V důsledku poruchy vstřebávání živin trpí pacienti také nedostatkem důležitých minerálů, například vápníku, což může vést řídnutí kostí (osteoporóze), dále pak k tetanii (stav organismu vyvolaný extrémně sníženou hladinou vápníku nebo hořčíku, který má za následek svalové křeče) a dalším zdravotním problémům. Úbytek na váze může být rovněž příznakem diabetu nebo poruchy funkce slinivky břišní či štítné žlázy.

Další časté příznaky

Crohnova choroba se dále může projevovat křečemi v břiše a nadýmáním, někdy také dochází k výhřezu konečníku řitním otvorem. U některých pacientů rovněž dochází k permanentnímu zvýšení tělesné teploty (do 38, 5 stupňů Celsia). Mezi další obtíže pacientů pak patří časté nebo trvalé nucení na stolici, vznik píštělí a hemeroidů (křečových žil v oblasti konečníku, které jsou zdrojem nepříjemného svědění, pálení nebo bolesti a často také krvácení). V případě, že dochází k větším ztrátám krve, mohou pacienti trpět chudokrevností neboli anémií.

Příznaky mimo trávicí soustavu

Celá řada příznaků se může objevit i mimo zažívací ústrojí, patří mezi ně například kožní vyrážka (erythema nodosum), záněty a bolesti kloubů (artritida), častý výskyt aft v ústní dutině nebo záněty duhovky a závěsného aparátu očí. Postižen může být i žaludek, což se projevuje nevolnostmi a zvracením. Objevit se mohou také žlučové nebo ledvinové kameny. Pro pacienty ve vývinu, tedy pro děti a mladistvé, (přibližně pro třetinu z nich) je typický zpomalený růst.

Výskyt příznaků u pacientů

Výskyt příznaků Crohnovy choroby je u jednotlivých pacientů individuální. Výše uvedené příznaky navíc nejsou přítomny po celou dobu onemocnění, pro Crohnovu chorobu je totiž typické střídání remisivních (klidových) období s obdobími akutního vzplanutí choroby (relapsů). Průběhu onemocnění a jeho léčbě věnujeme samostatný článek.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *