Anémie neboli chudokrevnost je druh krevního onemocnění, které lze charakterizovat nízkou hladinou hemoglobinu (červeného barviva, které váže kyslík) a sníženým počtem a objemem červených krvinek. Anémie vzniklá v důsledku chronických onemocnění, jako je Crohnova choroba, však není spojena s výše uvedenými charakteristikami, nýbrž se sníženou životností krevních krvinek a nedostatečnou tvorbou hormonu, který je zodpovědný za jejich tvorbu (erytropoetinu).

Anémie z nedostatku železa a vitamínů

Obecně lze anémii (chudokrevnost) charakterizovat jako stav organismu, kdy dochází k snížení schopnosti dodávat tkáním kyslík. V závislosti na příčinách, které onemocnění způsobují, rozlišuje medicína několik druhů anémie. Nejčastější formou je anémie způsobená nedostatkem železa v potravě (sideropenická anémie), kterou lze velmi dobře léčit zvýšením přísunu železa. Na železo jsou bohaté vnitřnosti, fazole a listová zelenina. V případě akutního nedostatku železa se doporučuje užívat také doplňky stravy s obsahem železa. Tento druh anémie se často objevuje u žen se silnou menstruací nebo naopak v menopauze a dále v  těhotenství, stejně jako v období kojení, kdy má organismus zvýšené nároky na množství minerálních látek. Také v tomto případě přispějí ke zlepšení stavu doplňky stravy. Jejich nadměrné však může vést ke vzniku zácpy nebo k tvorbě volných radikálů. Další formu anémie, perniciózní anémii, způsobuje nedostatek vitamínu B12. Také v tomto případě spočívá léčba v dodání potřebné látky organismu. Stejně jako v případě anémie z nedostatku kyseliny listové (dalšího vitamínu ze skupiny B), kdy je třeba dodat tělu tuto látku. Ke zlepšení vstřebávání výše zmíněných látek se pacientům rovněž podává zvýšené množství vitamínu C.

Anémie chronických nemocí

Dalším druhem často se vyskytující anémie je anémie, která vzniká jako důsledek chronických onemocnění, například Crohnovy choroby, artritidy (zánětu kloubů) a chronických infekčních onemocnění (například tuberkulóza). Stejně tak může dojít ke vzniku anémie v důsledku tvorby zhoubných nádorů nebo selhání důležitých orgánů (ledvin nebo jater.) V případě anémie chronických onemocnění spočívá léčba v léčbě onemocnění, které je příčinou anémie. Crohnova choroba se léčí kombinací medikace (imunosupresiv – zejména kortikosteroidů) a dodržováním doporučených dietních opatření. Anémie chronických onemocnění je způsobena sníženou životností krevních krvinek a nedostatečnou tvorbou hormonu erytropoetinu a mívá obvykle mírné projevy.

Mikro- , makro- a normocytární anémie

Z hlediska rozlišení podle velikosti krvinek patří anémie způsobená nedostatkem železa společně s anémií u chronických onemocnění do skupiny označené jako mikrocytární anémie, pro kterou jsou typické malé krvinky. Pro makrocytární anémii, kam patří anémie způsobená deficitem vitamínu B12 a kyseliny listové, jsou pak typické velké krvinky, a pro třetí, normocytární anémii pak krvinky běžné velikosti (do této skupiny pak patří aplastická a hemolytická anémie).

Příznaky anémie

Příznaky anémie se u jednotlivých druhů onemocnění anémií liší. Mezi obecné příznaky však patří celková bledost, únava až letargie, která má za následek ztrátu výkonnosti, zvýšená spavost, malátnost, závratě, někdy až mdloby. Do skupiny příznaků rovněž patří pocit silného bušení srdce, dušnost a bolesti na hrudi při fyzické námaze, pískání nebo hučení v uších, úbytek na váze a nadměrná plynatost. Anémie může vyvolat také angínu pectoris nebo srdeční selhání, k čemuž dochází především u pacientů ve věku seniorů. V případě anémie způsobené nedostatkem železa jsou typickými příznaky lámavost vlasů, třepení nehtů a červený jazyk.

Diagnostika anémie

Anémii lze poměrně snadno diagnostikovat na základě pacientem popsaných příznaků a provedení krevních testů. Základním vyšetřením je krevní obraz.

Prevence

Obecným preventivním opatřením proti vzniku anémie je pestrý jídelníček, který obsahuje potřebné živiny, včetně železa a vitamínů skupiny B. Formám anémie, které vznikají v důsledku jiných onemocnění, je obtížné zabránit, zejména, když se jedná o nemoci, jejichž přesné příčiny nejsou známy.

Foto: Freeimages.com

 


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *