Anální absces je medicínské označení pro  akutní formu zánětu s nahromaděním hnisu v anální oblasti. Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je zánět žláz v okolí řitě. Pokud má tento zánět chronickou povahu, hovoří se o anální píštěli. Anální absces je poměrně častou komplikací, která se vyskytuje v souvislosti se zánětlivými onemocněními střev, jako je ulcerózní kolitida a Crohnova choroba.  

Příčiny onemocnění

Vedle zánětlivých onemocnění střev – ulcerózní kolitidy  a Crohnovy nemoci, může být příčinou vzniku análního abscesu lokální infekce (například proktitida – zánět sliznice konečníku), dále pak zánět slepého střeva nebo diverkulitida (onemocnění střeva, kdy dochází k zanícení střevních výchlipek). Další možnou příčinu představují poruchy odtoku peranálních žláz při zácpě. Jak bylo zmíněno výše, anální absces patří mezi komplikace, které se vyskytují u zánětlivých onemocnění střev – konkrétně v období akutních vzplanutí nemoci – při relapsech. (Pro zánětlivá onemocnění střev je typické střídání relapsů s klidovými fázemi.) Další možnou příčinou je pak poranění konečníku, například při análním styku.

Příznaky análního abscesu

Mezi typické příznaky análního abscesu patří vyklenutá a zarudlá kůže se zanícenou tkání v oblasti konečníku. Místo bývá pohmatově tuhé a bolestivé, někdy lze při pohmatu zjistit přítomnost tekutiny nahromaděné v uzavřené dutině. Kromě nálezu se pak u pacientů objevují bolesti řiti, které jsou spojené s vyprazdňováním, některým může činit bolest i pouhé sezení. Skupinu příznaků dále doprovází vysoké teploty až horečky a zrychlený tep. Může se objevit také třes. Zpočátku se však absces projevuje pouze nepříjemným tlakem. Pokud je absces umístěn zevně, pacient si může nahmatat ložisko v podobě bulky.

Možnosti léčby

V případě akutního análního abscesu se přistupuje k chirurgické léčbě, která spočívá v otevření abscesu a vypuštění hnisavé tekutiny. Poté je nutné místo řádně vydesinfikovat a zadrenovat. Operace se provádí v celkové anestezii. Její náročnost závisí na uložení abscesu. Pokud je absces uložený povrchově, nejedná se zpravidla o náročný chirurgický zákrok. Situaci komplikuje uložení abscesu vysoko v oblasti pánve. V komplikovaných případech si operace někdy vyžádá provedení dočasné kolostomie (vývodu mimo konečník), aby došlo k úplnému zhojení. V případě, že absces způsobila bakteriální infekce, se pacientům se podávají antibiotické léky. Píštěle lze léčit také konzervativně, úspěšnost této formy léčby však není příliš vysoká. Pokud není absces včasně diagnostikován a ošetřen, může dojít k jeho prasknutí, které vede k různým komplikacím, například ke vzniku píštěle nebo k narušení funkce svěrače konečníku, a tím k inkontinenci stolice.

Anální píštěle

Anální píštěle (kanálky nedaleko kostrče) vznikají nejčastěji v důsledku oslabení střevní stěny. K jejich výskytu údajně přispává nedostatečná hygiena a nadměrné pocení. Někdy mohou představovat první z příznaků Crohnovy choroby, nebo poukazovat na jiné onemocnění střev. Píštěle mohou být nejen získané, ale také vrozené. Mohou se projevovat nepříjemným zápachem a způsobovat záněty některých orgánů, například močového  měchýře. Léčba píštělí je založena nejen na odstranění následků (jedná se buď o odstranění samotné píštěle, nebo o alternativní řešení vedoucí k jejímu zhojení), ale i na léčbě samotného onemocnění, které je příčnou jejich vzniku.

Diagnostika

Abscesy a píštěle jsou diagnostikovány na základě vyšetření per rectum a laboratorního vyšetření. K vyloučení přítomnosti dalších onemocnění se rovněž provádí rektoskopie. V případě podezření na přítomnost nádoru v oblasti tlustého střeva se rovněž provádí kolonoskopie.

Prevence

Prevence spočívá v dodržování zásad zdravé životosprávy a v případě provozování análního sexu v používání lubrikačních gelů a provádění šetrných praktik.

Foto: Freeimages.com


Další články z rubriky

Štítky: , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *